ZAŠTO JE VAŽNO PRAVILNO IZVOĐENJE VEŽBI?
Da li ponekad osećate bolove u određenom delu tela koje mislite da možete pripisati potencijalno nepravilnom izvođenju neke vežbe ili korišćenju sprave u teretani? Vrlo je verovatno da ste u pravu. Sigurno vam se nekada dogodilo i da počnete sa vežbanjem na spravi ili ne, a da vam niko prethodno nije objasnio kako na pravilan način da izvedete…
Da li ponekad osećate bolove u određenom delu tela koje mislite da možete pripisati potencijalno nepravilnom izvođenju neke vežbe ili korišćenju sprave u teretani? Vrlo je verovatno da ste u pravu. Sigurno vam se nekada dogodilo i da počnete sa vežbanjem na spravi ili ne, a da vam niko prethodno nije objasnio kako na pravilan način da izvedete tu vežbu bez opasnosti da dođe do lakše ili teže povrede. Isti je slučaj i sa vežbanjem kod kuće, a da vam neko ko je stručan pre toga nije pokazao kako se na pravilan način izvodi određena vežba.
Zašto prilikom nepravilnog izvođenja vežbi dolazi do povreda?
Stalno ponavljanje istih pokreta uz opterećenje dovodi do povećanja obima mišićnog tkiva ukoliko se vežba izvodi koncentrisano, ispravno, isključujući sve propratne mogućnosti koje mogu da dovedu do neželjenih posledica. Međutim, ako se isti takvi pokreti izvode nepravilno kroz duži ili kraći vremenski period, moguće je da na mišićno-ligamentno-vezivnom tkivu dođe do niza sitnih trauma koje mogu da prouzrokuju povrede, u većoj ili manjoj meri. Zato je od izuzetne važnosti da vam stručno lice demonstrira izvođenje vežbi, da vam objasni čemu koja sprava u teretani služi i za koju grupu mišića, kako pravilno da dišete tokom izvođenja i kako da se zaštitite od eventualnih povreda. Trebalo bi i da vas prati na prvom, ali i na svim ostalim treninzima.
Od suštinske je važnosti da osoba koja radi u teretani ili fitnes centru bude stručno lice sa znanjem iz oblasti anatomije, fiziologije i programiranja treninga. A da ne spominjemo instrukcije za osobe koje već imaju problema sa leđima. U protivnom, zbog nepravilnog izvođenja vežbi posledice mogu biti trajne, a zdravlje je samo vaše.
Šta je ono na šta bi trener trebalo da vas upozori kada je ova tema u pitanju?
Prevencija je nezaobilazni deo u fitnesu, kako pojedinačnog treninga, tako i celokupnog programa, ali i koncepta studija u kom trenirate. Prevencija u fitnesu, odnosno u zdravstvenom fitnesu podrazumeva nekoliko stavki i opsega delovanja.
Na prvom mestu važno je sprečavanje povreda, odnosno otklanjanje mogućnosti da do povreda dođe. A kada je ovaj deo u pitanju treba da se usredsredite na dva zasebna zadatka: pravilno izvođenje vežbi i disanje. Kada je pravilno izvođenje vežbi u pitanju prvenstveno je važan pravilan položaj tela, zatim savladavanje pokreta i izvođenja. Celokupna vežba i trening zavise od ovoga. Položaji u kojima su delovi tela nepravilno pozicionirani povećavaju mogućnost povrede – iščašenja, istegnuća, ali i nedovoljnu efikasnost pokreta.
Druga važna stavka – disanje, sastavni je deo savladanog izvođenja. Kada pravilno dišemo prilikom treninga sprečavamo mogućnost gubitka vazduha, slabe prokrvljenosti mišića i ne pritiskamo dijafragmu.
Deo mog programa jeste upravo pravilno držanje, gde praktikujem Safe spine tehniku, jer jedino je sigurna kičma važna prilikom izvođenja pokreta. Time oslonac našeg tela ne pati. S druge strane, praktikujem vežbe koje koriguju svakodnevno držanje tela, obezbeđuju pravilan položaj kičme, karlice i kukova zarad celokupnog zdravstvenog stanja.
Neophodni i izuzetno važni segmenti kojima mora da se posveti posebna pažnja jesu zagrevanje i istezanje. U zavisnosti od tipa programa postoji dinamično i statično istezanje koje je prilagođeno ličnim svojstvima i kapacitetima polaznika. Za ovaj deo treninga odlične su vežbe iz domena joge i pilatesa koje jačaju važne grupe mišića, koje trening možda nije obuhvatio, pri čemu telo pripremamo na početku, a smirujemo i relaksiramo na kraju. Cilj je prevencija od povreda usled naglog pokreta nepripremljenog tela. Zagrevanje ubrzava puls, angažuje mišiće, priprema celo telo za rad. Dok istezanje raspoređuje opterećenje, otklanja grčeve, zamor i stres, ali i u pravom trenutku gradi fleksibilnost tela.
Čuvajte, osluškujte svoje telo i vežbajte sa fokusom i koncentracijom na vežbi, spravi, mišićima i zglobovima i uvek se posavetujte sa stručnom osobom. Nije sramota pitati. Izbeći ćete opterećenja koja nisu potrebna i napredovaćete bez bolova.
Comments
Post a Comment